Těžíme kvalitní žulu. Dříve nazývaná konopišťská žula a poté požárská žula – podle nedaleké obce Dolní Požáry, vždy patřila mezi naše nejznámější žuly. Její charakteristickou vlastností je vysoká tvrdost a odolnost na mechanické zatížení, je možné ji vylamovat ve velkých blocích a je dobře leštitelná. Požárská žula je střednozrnná, typicky světlá, šedé barvy. V blízkosti zlomů se vyskytuje žlutá až oranžovočervená železitá pigmentace. Číst více >>
Žula neboli granit je přírodní kámen, hlubinná vyvřelá hornina. Z velké části tvoří pevné části zemské kůry. Je mnohem tvrdší než mramor, její tvrdost je mezi 6 a 7 stupni v Mohsově stupnici tvrdosti, má vysokou hustotu a odolnost. Žula se skládá z několika minerálních látek, mezi hlavní z nich patří křemen (35%) a živec (40%). Právě živec v žule rozhoduje o její barvě. Žulový kámen bývá nejčastěji šedý s modrým odstínem, ale může mít i růžovou, žlutou nebo červenou barvu. Hlavním rysem žuly je zrnitost. Žula může být hrubozrnná, středně zrnitá nebo jemnozrnná. Malé a středně velké kameny granitu mají nižší pórovitost, a proto jsou více odolné.
Žule se díky jejím jedinečným vlastnostem někdy také říká „věčný kámen“. Je vysoce rezistentní vůči teplotě, špíně a téměř nevstřebává vodu. Z tohoto důvodu je tento přírodní kámen symbolem pevnosti, trvanlivosti a je široce používán ve stavebnictví. Praktické vlastnosti a esteticky příjemný vzhled žuly otevírají návrhářům a architektům téměř neomezené možnosti tvorby a umožňují jim z toho kamene realizovat i ty nejodvážnější návrhy. Žula nabízí široké použití k vybavení a výzdobě interiérů, je vhodná pro vnější opláštění budov. V zahradní a krajinné architektuře umožňuje vytváření jedinečných kompozic – přírodní kámen je symbolem klidu, stability a harmonie. Jedinou nevýhodou granitu je jeho ohromná váha, patří mezi nejtěžší zpracovávané materiály, avšak tento jediný nedostatek nemůže překrýt spoustu výhod, které žula jako materiál nabízí.
Naleziště žuly se vyskytují v různých regionech České republiky, ale naleziště žulového druhu Gabro – jsou soustředěna především na území Požáry. Kvalitu žuly silně ovlivňuje způsob její těžby. V České republice patří v současnosti mezi nejrozšířenější způsoby těžby: metoda výbuchu, odlupování skal vzduchovým polštářem a takzvaná metoda řezání kamene.
Nabízíme opracované žulové výrobky z přírodního kamene: Dlažební a obkladové desky, parapety, schodiště. Produkujeme výrobky z desek o síle od 2 cm. Dlažební kostky řezané. v různých velikostech. Obrubníky OP1 až OP8. Dlažební kostky štípané. v různých velikostech (od mozaiky až po velké dlažební kostky), Rigolový regulační kámen, pro základy staveb, zpevnění svahů, hrází a břehů, stavbu opěrných zdí a regulace vodních toků. Kamenivo do gabionů (drátokoše). Menhiry do zahrady. Dále dodáváme lomový kámen a drcené kamenivo.